Currently shipping to Germany only. International shipping restarts soon – stay tuned!

Filter
Bie Category
Beer Style
Country
Alcohol Content(%)

0 - 10+

Bitter Unity
Available
Price

€ 0 - 30+

Non-alcoholic beers

The sea without fish? Light without electricity? Beer without alcohol?

One needs the other? – No, not at all!

Non-alcoholic beers are becoming more and more popular. Small craft breweries and microbreweries in particular are using new technologies to create very tasty non-alcoholic beers!

This is demonstrated by the Kehrwieder creative brewery, for example, with its ü.NN IPA, which is the first alcohol-free IPA in Germany. An alcohol-free beer does not have to compromise on taste. With malty, sweet, caramel, bitter and fruity aromas, "non-alcoholic" beers can be just as convincing as beer styles with alcohol. They can be drunk much more quickly - without getting drunk - and quench your thirst perfectly, which is a clear advantage over other beers.

Non-alcoholic beers go perfectly with light summer dishes such as grilled chicken, a refreshing salad and apple strudel with vanilla sauce for dessert.



Available from us

14.07.2026
Brauerei Dolden Null
India Pale Ale | Organic Beers (DE-ÖKO-006)
Riedenburger Brauhaus
100%
(5)
€ 2,90
MEHRWEG 0,33 L Bottle - € 8,79 / LTR
Brauerei Hell Alkoholfrei
Bavarian Pale
Brauerei S.Riegele
100%
(4)
€ 1,90
MEHRWEG 0,50 L Bottle - € 3,80 / LTR
Brauerei Tap 3 Weisse Alkoholfrei
Wheat beers | Multigrain Beer
Schneider Weisse
€ 1,90
MEHRWEG 0,50 L Bottle - € 3,80 / LTR
Brauerei Tuesday
Wheat beers
And Union
€ 2,50
MEHRWEG 0,33 L Bottle - € 7,58 / LTR
Brauerei FreIPA Le Chauffeur
Nittenauer
86.67%
(3)
€ 3,50
MEHRWEG 0,33 L Bottle - € 10,61 / LTR
« 1 2 3 4 5
5 Results